420


Uživatelé marihuany, stejně jako jiné sociální skupiny, mají svůj speciální jazyk. Který ostatní lidé, kromě nich, prostě nechápou. Pro ně jsou slova jako „nugs,“ „dank,“ „permagrin,“ „wake ‚n‘ bake,“ „blunt,“ „bogarting,“ „Rastafarian,“ „Towlie,“ nebo dokonce „coffeeshops“ španělskou vesnicí. Ale po 30 letech rozvíjející se konopné kultury, i mnoho z uživatelů stále zapomíná, na tu zvláštní číslici  =  420

420

Ne každý ví, o co se jedná ( i mnohý hulič, by možná mírně zčervenal), přestože 420 můžete najít všude kolem sebe. 420 je tisk na bongách, tričkách, záplatách a hrnečcích. Příznivci marihuany ho najdou i v stoner časopisech, obchodech, a textech písní. Mají pocit štěstí, když vlastní telefonní číslo, poštovní adresu, nebo narozeniny, kde je 420 obsaženo. Mají svoje web stránky, pořad Saturday Night Live, a jsou i v dalších médiích. ve sdělovacích prostředcích, a vše se točí kolem 20.dubna (4.20. je datum psaný anglicky). Pro mnoho kuřáků je 420 něco jako vůdčí světlo a inspirace. Stručně řečeno, pro mnohé je 420 nezbytnou součástí každodenního života.

Protože, mne to velmi zajímalo, trochu jsem pátral po historii a udělal malý průzkum. Výsledky mého šetření byly fascinující. Zvláště zajímavý byla četnost čísla 420 jako unikátního vysvětlení v mnoha ohledech, čísla, které to inspiruje, dává identitu, spojuje komunitu, a dokonce i vytváří realitu.

Je to obtížné najít co má 420 společného s jiným číselným výrazem a porovnat je. 411 nebo 911? Šťastná  7? Ďábelská 666? Boží 3? Sexuální 69? Nebo tragická  9/11 či LSD-25? Nebo dokonce nekonečné 3.1416? I když tato čísla jsou významné, nikdy nevyjadřují to co se odráží ve společenství kolem čísla 420.

„TAJNÝ KÓD“ 420

V různých dokumentech najdete  mnohá „překvapení“ o 420. Nicméně, překvapující důkazy nemusí nutně poskytnout nové informace. Překvapující důkaz je, když vnese nové světlo do našich vědomostí. Každý, ale vnitřně cítí, že 420 je hodně zvláštní číslo. Mým cílem je, najít a vysvětlit některé z těchto „důkazů“, pro jejich zvláštní postavení jako myšlenku a povědomí o marihuany. Přitom jsem prohledal hodně informací a mluvil i s mnohými „420 kuřáky.“

„Tajný kód“ je velmi důležitý pro dosažení vlastní identity. Ve skutečnosti, to je základní a nezbytný způsob, aby bylo dosaženo jakékoliv identity. A pokud jeho používání probíhá s přáteli nebo rodinou, je dosažení této identity je ještě pravděpodobnější.

Široce diskutovány příběh říká, že skupina teenagerů v San Rafael v Kalifornii, kteří si říkali Waldos, podle Steva Waldo, který použil výraz „420 Louie“ na střední škole. Waldo používal to jako tajný kód připomenout přátele splnit pro kouření sezení u Louis Pasteur sochy, 70 minut po 03:10 propuštění. Waldos určili jako bod setkání, sochu Louise Pasteura, protože se nachází v parku blízko jejich San Rafael High School, a 16:20 jako jejich setkání čas. Waldos odkazoval v tomto plánu „tajným kódem“ výrazem „04:20 Louis“. Nakonec zkrátili svou větu jednoduše „04:20“, což v konečném důsledku se vyvinulo do kódového slova, které znamená marihuanu nebo kouření obecně.

Vlastní „kód 420“ prý vznikl na základě, že jeden z huličů se o něm dozvěděl z „dobrých přátel v armádě“, který “ mu představil 04:20 jako alternativu k 1620 vojenského času.“ Vysvětlil mu, že „tím se stal součástí“ posádky „tím, že udeří 420,“ nebo, že se o něm dozvěděl, a tím může „sdílet marihuanu s novými přáteli.“
Jako jeden z prvních lekcí nováčků bylo, že se dozvěděl, co je význam 420, že pro zasvěcené něco jako „univerzální“, nebo jako „mezinárodním symbolem“ pro marihuanu, hulení a subkulturu marihuany, ale je to také „tajný kód“ nebo „Tajemství inzerenta.“
Kuřáci o tom, vypráví i komediální příběhy, jako například, když se na střední škole učitel zeptal studenta, kolik je hodin a on mu řekl, „420“, což vyvolalo smích ve skupině spolužáků a zmatek na svého učitele.
Další kuřák vysvětloval, že „tajemství“ čísla 420 umožňovalo, aby se student vysoké školy mohl k této komunitě marihuany hlásil, bez povšimnutí fakulty. Jiný popisoval, že jim umožnila nosit do očí bijící symboly marihuany do školy (420 napsaný na klobouky, trička, apod.), aniž by museli překonávat negativní sankce, jak by se v případě, že na sobě mají obskurní symboly, jako je například list marihuany. Ostatním to pak ukázalo, že 420, jako tajný kód, jim dovolilo, aby bezpečně a přesně identifikovat ostatní, kteří kouří marihuanu. Například, jeden kuřák vysvětlil: „420 je jako tajný a dobrý způsob, jak udržet „skryté karty“ pod nimiž se kouří.“
To vše jsou zajímaví důkazy, protože tajemství a humor jsou velmi účinným prostředkem pro utužení vlastní skupiny. Tajemství tak vytvořilo sociální hranici mezi outsidery a zasvěcenci, a zasvěcenci se cítili být k sobě blíž. Humor, alespoň pro ty, kteří se na něm podíleli, zvyšoval pocit relaxace a „slunce v duši“. Společně tajemství a humor rozvíjel blízkost, odhodlání a skupinovou solidaritu.

Čas 4:20 

Huliči vám vysvětlí, že 4:20 je „čas, který je mezi dnem a nocí, ideální čas na odpočinek a chill (slangový výraz pro odpočinek).
Jiní říkjí: „Když moji přátelé a já se sejdeme někdy kolem 4:20, tak to vždy  oslavíme, jointem nebo bongem, prostě oprávněný důvod zahulit.“.

Pro nováčky, je 420 motivováno kouřením v organizovaném čase. Novic přijatý do party ví, že 420 znamená „“čas jít kouřit.“ Například huliči jej nazvali, jak se dozvěděli, že 4:20 odpoledne  je „prime time“ pro kuřáky, na „happy hour ,“ „nejlepší čas kouřit,“ nebo „mezinárodní čas pro hulení.“ Jeden vyjádřil obecný názor za začátečníky: „Musíš kouřit v 04:20, pokud máte co!“ Kuřáci vám vysvětlí, jak nastavit své budíky, nebo jak lze upravit hodiny, aby sloužily jako připomenutí pro kouřené ve 04:20. Téměř všichni kuřáci se shodli, že pro nováčka, 420 se stal záminkou, nebo důvod, proč kouřit, a proto se často účastní i nadměrného kouření.

Tento vzor je společensky (skupinově) významný, protože  je rozhodujícím podnětem jako recept na dosažení identity, a pro rozšíření její aktivity. Jinými slovy, kouřit hodně trávy na začátku normalizuje, a také zvyšuje šance na definování sebe sama jako kuřáka trávy. Společensky, lze také pochopit důležitou poznámku o tom, že organizace času je jedním ze základních rámců, které podporuje a legitimuje „realitu.“ Uvedeno jinak, 04:20 čas dává legitimitu nebo pocit pravdivosti, že hulení je realita, potažmo životní styl člověka.

Ponecháme-li, tyto společenské (stále míněno jako parta, klub nebo i spolužáci) hodnoty stranou, více zkušení kuřáci si na toto stěžovali a odolali. Kritizovali, že takovéto plánování času vytvořilo „rituální použití 420“, nebo se poukazovalo na to, vytváří dojem „kouření je jen žert nebo recese.“ Jeden kuřák, který sám sebe popsal jako „vlastenecký hulič marihuany,“ tvrdí, že 420 by nemělo být uváděno jako čas, ale spíše více jako spontánní „slib a hold.“

Ať už začátečník nebo zkušený uživatel, se téměř všichni dohodli, že 4:20 (PM nebo AM) znamená důležitý zdroj společenství jako společenství komunity kuřáků marihuany. Toto bylo různě popisováno  jako „čas sjednotit všechny kuřáky,“ „klubové kuřáky“, a to způsobem, který „přináší uživatelům společné zahulení, společenství a solidaritu.“ Kuřáci opakovaně prohlašovali, že 420 pro ně, vytvořilo „společenské pouto“ mezi „přáteli“ a „kolegy kuřáky.
“ Vědí, že když si zapálí v 04:20, udělají to také tisíce, ne-li miliony, dalších ze stejného důvodu.

420-Girls-Dot-Com

 Další verze o 420

Většina huličů, pravděpodobně přijala jako fakt, že 420 vznikla v San Rafael v Kalifornii se Stevem Waldo, který použil výraz „420 Louie“ na střední škole. Waldo používal to jako tajný kód připomenout přátelům,  splnit svoje huličské zasedání u Louis Pasteur sochy, 70 minut po 03:10 propuštění ze školy. Našel jsem, ale mnoho dalších verzí, a tak, kde je pravda a skutečný původ 420?

Huliči třeba tvrdili, například to, že to byl vzdorný postoj vůči policejní vymáhání zákonů, proti marihuaně, a o významu a důležitosti lidí a věcí, jako jsou Jerry Garcia a Grateful Dead, Cheech a Chong, Jamajka, Haight-Ashbury, Amsterdam, a THC, to vlastně není.  Jinými slovy, původ 420 poslouží jako dobrý, slavný, a často vtipný, učitel nebo důvod.

Nejběžnější teorií původu bylo, že 420 to byl Los Angeles „policejní kód pro akci proti huličů marihuany.“ Při zkoumání platnosti tohoto tvrzení, jsem kdysi volal na policejní oddělení v Los Angeles, a zeptal se, jestli 420 byl „skutečný“ policejní kód pro akci proti huličům.Odpověděl  mi důstojník, a vysvětlil, že 420 podle jejich „trestní knihy“ (kódu přestupku nebo zločinu) je „prevence nebo bránění vstupu na, nebo na průchod na veřejné pozemky.“ Tak jsem se tedy zeptal, co je tedy za kódproti huličů marihuany. Odpověděl, že v Kalifornii je to kód 11350, pro „jakékoliv omamné drogy“, včetně marihuany. (Nyní je v Kalifonii marihuana legalizována)

Z histirie ještě : Steve Waldo, v High Times („4:20 a Grateful Dead“, květen ’01 ) vysvětluje:
„I když se často říkalo, že 420 není policejní kód pro vymáhání práva o drogách v Kalifornii a v San Rafael, ale je součástí státu, zdraví a bezpečnostního zákoníku, v níž všechny oddíly mají pěti a šestimístné číslo, někdy odděleny desetinnou čárkou.  Marihuana a příbuzné činnosti, včetně jen jejich porušování, spadají do střední 11300. “ (tak si vyberte!) 🙂

Policejní kód, jako původní teorie, se zdá být falešný, ale upozorňuje na to, že marihuana je nelegální látkou, a ukazuje na hodnotu rozdílu mezi tím, co je právo a co je pro jiné, boj proti němu. Chcete-li tedy, přijmout policejní kód jako symbol kouření, jako vzdor proti zákonům, které činí kouření nelegální, jste na správné cestě.

Upozorňuji, že v Kalifornii, je nyní používání marihuany legální!

california-weed-mmj-2016-weed-push

Druhá teorie původu 420

vychází  z THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) v rostlině takto:

 Počet prvků v rostlině marihuany“ „množství chemických látek v THC“, „počet molekul v marihuaně,“ já moc chemii neumím, tak jsem získával informoce od Petera Webstera, který pracuje jako editor  v „International Journal of Drug Policy“, který na můj e-mail dotaz odpověděl takto: „THC je hlavní účinnou látkou konopí, která je jediná chemická entita , tj, jedna ta chemická. Existuje však mnoho jiných úzce souvisejících, ale méně psychoaktivních chemických látek v konopí, z nichž některé mohou být mnohem důležitější v lékařských aplikacích. Každá, ale je jiná chemická, protože její molekulární struktura je jedinečná. Znovu opakuji, že THC je jedna chemikálie v marihuaně, ale obsahuje možná tisíce jiných, různých molekulárních entit, z několika set kanabinoidů, jako je THC, jako je chlorofyl, tuky, vlákena, jako je lignin, celulóza, cukry, enzymy, a široké spektrum dalších organických chemických látek, také minerály, vodu, atd..  Počet prvků: uhlík, vodík, kyslík, dusík, síra, chlór, sodík, draslík, železo, hořčík, fosfor, mnoho stopových prvků, a pravděpodobně mnoho dalších sloučenin = ve skutečnosti , většinu prvků v první části periodické tabulky! Pravděpodobně i některé stopové množství těžkých kovů, což, ale záleží na prostředí, ve kterém roste. “

Zase jedna asi falešná teorie původu „420“.
No, alespoň pomáhá při učení o primární psychoaktivní složka marihuany, což by mělo být standardní znalostí pro  každého huliče ;-).

Třetí a čtvrtá teorie původu 420

Třetí řada souvisejících teorií, se točí kolem Jerome John „Jerry“ Garcia byl americký hudebník a kytarista Grateful Dead (americká rocková skupina založená v roce 1965 v San Franciscu). Kuřáci tvrdili například, že 420 byla „adresa Grateful Dead v Haight-Ashbury,“ a že „hulení jointa je téměř synonymem pro Grateful Dead“, a že 420 odkazuje na „přesný čas smrti Jerry Garcii . “ Při zkoumání těchto tvrzení jsem zjistil, že podle Rebecca Adams studenta sociálních věd:  Garcia od konce roku 1966 do své smrti žil na 710 Ashbury, což byl průsečík s Haight, symbolické srdce hippie komunity.“ Podle někdejší obyvatelé Haight Ashbury, skupina skutečně na 710 Street.“
Při zkoumání přesný čas Jerry Garcia smrti, zjistil jsem, že podle časopisu People (21.srpna 1995) Cover Story, zemřel na středu 4.8.1995 v 04:23 přesně. Ostatní novinové články podobně uvedla, že Garcia zemřel ve své posteli ve Forest Knoll poté, co byl nalezen zdravotní sestrou, která se ho snažila oživit. Čas smrti byl opět 04:23. Takže teorie třetí původu, se zdá být zase fake, a spíše propaguje klasického stonera – hudebníka Jerry Garcia, kytaristu kapely Grateful Dead, a spjatým od roku 1960 s drogami a hippie komunitou v Haight-Ashbury.

jerry_garcia_02

„Jerry“ Garcia

Čtvrtá řada teorií původu, vychází z teorií kolem časů, které jsou, stejně jako teorie výše, založené na kultuře kuřáků marihuany. Jedním z možných vysvětlení je, že 420 znamená, že je čas na čaj v Amsterdamu nebo Holandsku. Pravděpodobně, stejně jako v Británie, je to čas blíže k 4:30.
Dalším vysvětlením bylo, že Tommy Chong (z Cheech a Chong, hvězdy marihuany v kultovním filmu Up in Smoke ) se narodil 20. dubna v 04:20. Ve skutečnosti se narodil 24.května 1938.


Jiné vysvětlení říká, že 420 pochází z „data kdy Haile Selassie navštívil Jamajku poprvé.“ Pozdější etiopský císař, ctěn Rastafarians znamenal znovuzrození práv černochů v Africe, navštívil Jamajku po dobu tří dnů v dubnu 1966, ale sorry přišel až 21..

vyhrabal jsem další pokračování …

Huliči také tvrdí, že 420 pochází od prvního zaznamenaného užívání marihuany. Při zkoumání tohoto tvrzení, jsem zjistil, že 2737 př.nl , které je často uvedeno v odborných textech jako nejstarší zmínka o užívání marihuany. Tato zmínka pochází z čínském pojednání císař Shen Nung. Nicméně, Erich Goode (píšící o drogáchi v americké společnosti, 5. vydání, str. 213), nám říká, že „není tam žádný konečný datum nejstaršího zaznamenaného užívání marihuany nenašel, i když popis užívání konopí lze nalézt ve starověkých textech z Číny, Indie , Persie, Asýrie, Egypt, Řecko, a Řím. Například marihuana je zmíněna jako „léčebná byliny“ i v božské knize hospodáře v Materia Medica, kolem prvního nebo druhého století našeho letopočtu. V roce 650 př.nl, je užívání konopí uvedeno také v Persii a Sýrie. V roce 400 př.nl, je užívání konopí uvedeno i v Římě. Tentokrát teorie původu, zatímco nepravdivé nebo neověřené opět slouží jako učení, že kouření marihuany má tak dlouhou a hlubokou historickou tradici, že jeho legalizace by měla být samozřejmostí nejen pro léčení, ale pro huliče.

Další verze o nelegální kultuře marihuany byla teorie, že 420 pochází od Alberta Hofmanna, který objevil LSD-25. LSD-25 byl nejprve syntetizován v Sandoz laboratoří v Basileji, Švýcarsko, v roce 1938,  a to bylo 16.dubna 1943, kdy Hofmann udělal „čerstvou várka,“ a sám polkl 250 mikrogramů, pak zažil první extrémní HIGH cestu LSD „pro vědu „(Acid Dreams, Martin Lee a Bruce Shlain: XVII-XVIII). Tato teorie, ale je spíše o původu LSD, než o marihuaně.

Snad nejvíce kreativní, ale pochybná časová teorie byla, že 420 pochází z postavení „dangling doobie“ (nevím jak to přeložit, něco jako když má hubu kuš >mlsnou) když prostě jamajčané mají chuť. A odpolední termín na 04:20 je ten pravý.
Konečně snad poslední, ale rozhodně není vyčerpávající vysvětlení je, že 420 pochází od Adolfa Hitlera a jeho narozenin.
Jeden hulič mi to vysvětlil: „Hitler je přesný opak marihuany a kouření v komunitě 420“. Nevím, trochu jsem tuto teorii nepochopil, Hitler se narodil 20. dubna 1889, to je pravda. Neexistují ale žádné důkazy o tom, že 420 by mělo pocházet z jeho data narození.

pokračování příště

One response to “420

  1. Pingback: Světový Den Marihuany 4/20 Tajný Kód 4.20 | Legalizuj.to

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s